Granit Uygulamaları
22
Oca

Granit Nedir, Nasıl Oluşur, Özellikleri Nelerdir

Granit Nedir?

Dünyanın en güçlü ve dayanıklı doğal taşlarından biri olarak ön plana çıkan granit nedir sorusu için yerin kilometrelerce altında bulunan magmanın belirli zamanlarda ateş püskürtmesi ile birlikte basınç sonucunda yeryüzündeki çatlaklardan fışkıran lavın, zaman içerisinde soğumasıyla oluşan bir taş cinsidir. Özellikle dayanıklı yapısı sayesinde günümüzde en çok kullanılan taş cinslerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır.

Granit Nasıl Oluşur?

Burada nasıl oluşur sonrası için tamamen doğal bir yapı içerisinde lavların zaman içerisinde soğumasıyla meydana geldiği söylenebilir. Yeryüzünde bulunan en fazla taş cinslerinden biridir ve silis, dayk ve batolitler halinde bulunabilmektedirler. Uzun yıllar herhangi bir çatlama ya da renk solması bir problem çıkarmadan birçok farklı alanda güven içerisinde kullanılmaktadır.

Granitlerin diğer özellikleri nelerdir ?

Söylemek gerekirse daha çok açık renklerde her ne kadar bulunsa da, gri ya da pembe ile birlikte kırmızı renklerini de bulmak mümkündür. Oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir ve don ile birtakım ısı farklarından etkilenmez. Farklı dekoratif şekiller verdirilme imkanı sunarken aynı zamanda dayanıklılığı diğer tüm taşlara göre çok daha fazladır.

Bir Önceki Yazımızdan Mermer Taşları hakkında detaylı bilgiye Erişebilirsiniz.