Ham Mermer Taşı
22
Oca

Mermerin Oluşma Süreci Ve Özellikleri Nelerdir?

Ham Mermer Taşı
Mermer Taşının oluşma süreci

Mermer, ülkemizde yoğun olarak çıkarılan, kesilip parlatılabilen ekonomik değeri olan taşlara denmektedir. Mermer nedir sorusunun cevabından önce mermerin farklı nitelikte ve renkte çeşitleri olduğu unutulmamalıdır. Mermerciliğin, özellikle ülkemizde belli bölgelerde yoğun olarak yapıldığı görülürken, belli bölgeler içerisinde hiç tesis bulunmamaktadır.

Mermer nedir?

Sorusunun cevabı, kalker yapılı taşların metamorfik oluşum içerisinde, ekstra ısı ve basınç altında başkalaşım geçirmiş halidir. Böylece mermer nasıl oluşur sorusunun da cevabı verilmiş olmaktadır. Bu ürün, günümüzde özellikle estetik ev, iş vb ortamları yaratmak isteyenlerin, birinci tercihi olarak karşımıza çıkmaktadır. Oluşum sürecindeki değişkenlerin farklılık göstermesi renginin ve üzerindeki doğal desenlerin oluşmasında etkili olmaktadır.

Mermerin Oluşma Süreci ?

Mermer nasıl oluşur sorusunun cevabına tekrar bakmak istersek. Mermerin oluşması sürecinde özellikle uzun yılların geçmesi gerektiği unutulmamalıdır. Bu sebeple mermer arazisi içinde yer alan farklı nitelikteki ocakların ortaya çıkarılması işlemi için çeşitli çalışmaları yapmanın önemi çok büyüktür. Bu çalışmaların yapılmasında dikkat edilmesi gereken özellikleri nelerdir dersek, karşımıza çıkan sonuç şu şekilde olmaktadır.

Mermerin belirli şartlarda çıkarılması gerekmektedir. Bu şartların sağlanması ile beraber, çıkarılan mermerin taşınma özellikleri nelerdir sorusunun, cevabını verecek şekilde bir taşıma planının hazırlanarak uygulanması gerekmektedir.